Xiaomi Poco X6 Pro Features and Specifications
Xiaomi Poco X6 Pro comes with a
6.67 inch Display,
with 1220x2712 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Poco X6 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Poco X6 Pro with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 64 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 8300 Ultra (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Xiaomi Poco X6 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Poco X6 Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2024 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 January 12 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Yellow | Gray |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 160.5 x 74.3 x 8.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 68B colors | HDR10+ | Dolby Vision |
| Screen Resolution | 1220 x 2712 pixels | 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 500 nits (normal) | 1200 nits (high) | 1800 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 8300 Ultra (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | up to 3 major Android upgrades | HyperOS |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.7 | 25mm (wide) | 1/2.0" | 0.7µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 | (wide) | 1/3.06" | 1.0µm |
| Video Recording | 4K@24/30fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with dual speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired | QC2.0 | PD3.0 | 100% in 45 min |
| Battery Capacity | 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Poco X6 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,449 Saudi Riyal 512GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 1060 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1250 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar