Xiaomi Redmi 10 Features and Specifications
Xiaomi Redmi 10 comes with a
6.5 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi 10 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi 10 with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 50 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G88 (12nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi 10 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2021 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 August 20 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Carbon Gray | Pebble White | Sea Blue |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 162 x 75.5 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769H Helio G88 (12nm) |
| Operating System | Android 11 | MIUI 12.5 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) | 1/4.0â | 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired | 9W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A (CA) |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Xiaomi Redmi 10 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 530 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 370 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 60 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 580 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar