Xiaomi Redmi 10C Features and Specifications
Xiaomi Redmi 10C comes with a
6.71 inch Display,
with 720x1650 pixels of resolution .
Xiaomi Redmi 10C sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi 10C with 50 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.71 inch
Main Camera 50 MP
RAM 4GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
Latest offers for Xiaomi Redmi 10C and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi 10C |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2022 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 March 23 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Graphite Gray | Ocean Blue | Mint Green |
| Screen Size | 6.71 inch |
| Dimensions | 169.6 x 76.6 x 8.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1650 pixels (~268 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Operating System | Android 11 | MIUI 13 |
| RAM & Storage | 64GB 3GB RAM 64GB 4GB RAM 128GB 3GB RAM 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Redmi 10C Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 530 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 370 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 60 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 580 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar