Xiaomi Redmi 14C Features and Specifications
Xiaomi Redmi 14C comes with a
6.88 inch Display,
with 720x1640 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi 14C sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi 14C with 50 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.88 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G81 Ultra GB
Battery 5160 mAh
OS Android 14
Latest offers for Xiaomi Redmi 14C and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi 14C |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2024 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 August 30 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Midnight Black | Sage Green | Dreamy Purple | Starry Blue |
| Screen Size | 6.88 inch |
| Dimensions | 171.9 x 77.8 x 8.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 450 nits (normal) | 600 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra |
| Operating System | Android 14 | HyperOS |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 4GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 28mm (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) -- |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.0 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired | PD |
| Battery Capacity | 5160 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Xiaomi Redmi 14C Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 349 Saudi Riyal 128GB/6GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 397 Emirati Dirham 256GB/8GBRam version 320 Emirati Dirham 128GB/4GBRam version |
Price in Kuwait | 27 Kuwaiti Dinar 256GB/8GBRam version 23 Kuwaiti Dinar 128GB/4GBRam version |
Price in Oman | 43 Omani Riyal 256GB/8GBRam version 33 Omani Riyal 128GB/4GBRam version |
Price in Bahrain | 60 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 389 Qatari Riyal 256GB/8GBRam version |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar