Xiaomi Redmi 14R Features and Specifications
Xiaomi Redmi 14R comes with a
6.88 inch Display,
with 720x1640 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi 14R sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi 14R with 13 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.88 inch
Main Camera 13 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) GB
Battery 5160 mAh
OS Android 14
Latest offers for Xiaomi Redmi 14R and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi 14R |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2024 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 September |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Midnight Black | Sage Green | Starry Blue | Purple |
| Screen Size | 6.88 inch |
| Dimensions | 171.9 x 77.8 x 8.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 450 nits (normal) | 600 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | HyperOS |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | (wide) | AF -- 2 MP -- |
| Selfie Camera | 5 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired | PD |
| Battery Capacity | 5160 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Xiaomi Redmi 14R Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 570 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 400 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 630 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar