Xiaomi Redmi 15C 4G Features and Specifications
Xiaomi Redmi 15C 4G comes with a
6.9 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi 15C 4G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 15 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi 15C 4G with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.9 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) GB
Battery 6000 mAh
OS Android 15
Latest offers for Xiaomi Redmi 15C 4G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi 15C 4G |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2025 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2025 August 01 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Moonlight Blue | Mint Green | Midnight Gray | Twilight Orange |
| Screen Size | 6.9 inch |
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8 mm |
| IP Protection | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~254 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| Operating System | Android 15 | HyperOS 2 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 256GB 4GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 28mm (wide) | 1/2.76" | 0.64��m | PDAF -- QVGA | f |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) | 1/4.0" | 1.12� |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | PD |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Redmi 15C 4G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 499 Saudi Riyal 256GB/8GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 427 Emirati Dirham 256GB/4GBRam version |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 44 Omani Riyal 256GB/4GBRam version |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 369 Qatari Riyal 128GB/4GBRam version |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar