Xiaomi Redmi 8A Dual Features and Specifications
Xiaomi Redmi 8A Dual comes with a
6.22 inch Display,
with 720x1520 pixels of resolution .
Xiaomi Redmi 8A Dual sports
8-cores CPU, up to 3GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 9.0 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi 8A Dual with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.22 inch
Main Camera 13 MP
RAM 3GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 439 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 9.0
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi 8A Dual |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2020 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2020 February 18 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Sky White | Sea Blue | Midnight Grey |
| Screen Size | 6.22 inch |
| Dimensions | 156.5 x 75.4 x 9.4 mm |
| IP Protection | Water-repellent coating |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1520 pixels | 19:9 ratio (~270 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 400 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) | upgradable to Android 10 | MIUI 12 |
| RAM & Storage | 32GB 2GB RAM 32GB 3GB RAM 64GB 3GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x1.95 GHz Cortex-A53 & 4x1.45 GHz Cortex A53) |
| GPU | Adreno 505 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.2 | (wide) | 1/3.1" | 1.12µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | 1/4" | 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM Radio | built-in antenna |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 18W | Reverse charging |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |
Xiaomi Redmi 8A Dual Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 450 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 310 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 60 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 490 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar