Xiaomi Redmi A2+ Features and Specifications
Xiaomi Redmi A2+ comes with a
6.52 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Xiaomi Redmi A2+ sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 12 or 13 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi A2+ with 8 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.52 inch
Main Camera 8 MP
RAM 4GB GB
Chipset Mediatek Helio G36 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12 or 13
Latest offers for Xiaomi Redmi A2+ and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi A2+ |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2023 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 March 24 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Aqua Blue | Classic Black | Sea Green |
| Screen Size | 6.52 inch |
| Dimensions | 164.9 x 76.8 x 9.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 400 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G36 (12 nm) |
| Operating System | Android 12 or 13 (Go edition) | MIUI |
| RAM & Storage | 32GB 2GB RAM 32GB 3GB RAM 64GB 3GB RAM 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 |
Xiaomi Redmi A2+ Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 350 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 260 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 26 Kuwaiti Dinar 64GB/3GBRam version |
Price in Oman | 50 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 400 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar