Xiaomi Redmi A7 Features and Specifications
Xiaomi Redmi A7 comes with a
6.88 inch Display,
with 720x1640 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi A7 sports
8-cores CPU, up to 3GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 15 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi A7 with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.88 inch
Main Camera 13 MP
RAM 3GB GB
Chipset Unisoc T7250 (12 nm) GB
Battery 5200 mAh
OS Android 15
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi A7 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Soon Expected: 2026 April 24 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Sky Blue |
| Screen Size | 6.88 inch |
| Dimensions | 171.8 x 79.8 x 8.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 600 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| Operating System | Android 15 | up to 2 major Android upgrades |
| RAM & Storage | 64GB 3GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | compass |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.2 | (wide) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 15W wired | 7.5W reverse wired |
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Redmi A7 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 410 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 280 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 50 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 450 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar