Xiaomi Redmi K Pad 2 Features and Specifications
Xiaomi Redmi K Pad 2 comes with a
8.8 inch Display,
with 1880x3008 pixels of resolution and 165Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi K Pad 2 sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi K Pad 2 with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 8.8 inch
Main Camera 13 MP
RAM 16GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) GB
Battery 9100 mAh
OS Android 16
Latest offers for Xiaomi Redmi K Pad 2 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi K Pad 2 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2026 April 22 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Silver | Violet |
| Screen Size | 8.8 inch |
| Dimensions | 205 x 133.8 x 6.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD | 68B colors | HDR10 | HDR Vivid | Dolby Vision |
| Screen Resolution | 1880 x 3008 pixels | 16:10 ratio (~403 ppi density) |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Nits | 1100 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| Operating System | Android 16 | HyperOS 3 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Arm G1-Ultra |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.2 | (wide) | 1/3.06" 1.12μm | PDAF |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.3 | (wide) | 1/4" 1.12μm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired | PD3.0 | QC3+ | 22.5W reverse wired | Bypass charging |
| Battery Capacity | 9100 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | |
| Networks | No cellular connectivity |
| Network Speed | |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | LHDC 5 | Auracast | ASHA | MIHC |
| USB | 1x USB Type-C 3.2 | 1x USB Type-C 2.0 | Display Port 1.4 | accessory connector |
Xiaomi Redmi K Pad 2 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2300 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2330 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 160 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 240 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 190 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1910 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar