Xiaomi Redmi K60 Pro Features and Specifications
Xiaomi Redmi K60 Pro comes with a
6.67 inch Display,
with 1440x3200 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi K60 Pro sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi K60 Pro with 54 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 54 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi K60 Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2022 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 January 01 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Mint | Champion Black |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 162.8 x 75.4 x 8.6 mm or 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | OLED | 68B colors | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1440 x 3200 pixels | 20:9 ratio (~526 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1400 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | MIUI 14 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 54 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.49" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 8 MP | 118Ë (ultrawide) | 1/4" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | (wide) | 1/3.06" | 1.0µm |
| Video Recording | 8K@24fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240/960fps | 720p@1920fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 120W wired | PD3.0 | QC3+ | 100% in 19 min | 30W wireless |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Redmi K60 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2460 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2490 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 170 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 260 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 200 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2050 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar