Xiaomi Redmi K90 Max Features and Specifications
Xiaomi Redmi K90 Max comes with a
6.83 inch Display,
with 1200x2608 pixels of resolution and 165Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi K90 Max sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi K90 Max with 50 MP main camera and 20 MP selfie camera.
Display 6.83 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset MediaTek Dimensity 9500 (3nm) GB
Battery 8550 mAh
OS Android 16
Latest offers for Xiaomi Redmi K90 Max and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi K90 Max |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2026 April 21 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Silver | Blue | Black |
| Screen Size | 6.83 inch |
| Dimensions | 162.9 x 77.9 x 8.1 mm |
| IP Protection | IP66/IP68/IP69 dust/water resistant |
| Display Tech | AMOLED | 68B colors | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1200 x 2608 pixels | 19.5:9 ratio (~447 ppi density) |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Nits | 3500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500 (3nm) |
| Operating System | Android 16 | HyperOS 3 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | accelerometer | proximity | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.68 | 1/1.55" | OIS -- 8 MP | f/2.2 |
| Selfie Camera | 20 MP |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | PD3.0 | 22.5W reverse wired | 22.5W reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Po 8550 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 7 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | LHDC |
| USB | USB Type-C |
Xiaomi Redmi K90 Max Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2360 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2380 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 170 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 240 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 190 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1960 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar