Xiaomi Redmi Note 11 Features and Specifications
Xiaomi Redmi Note 11 comes with a
6.43 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi Note 11 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi Note 11 with 50 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.43 inch
Main Camera 50 MP
RAM 6GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
Latest offers for Xiaomi Redmi Note 11 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi Note 11 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2022 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 February 09 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Graphite Gray | Twilight Blue | Star Blue |
| Screen Size | 6.43 inch |
| Dimensions | 159.9 x 73.9 x 8.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 700 nits | 1000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 13 | MIUI 14 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 64GB 6GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/2.76" | 0.64µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 118Ë (ultrawide) | 1/4" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.4 | (wide) | 1/3.1" | 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | PD3.0 | QC3 | 100% in 60 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A (CA) |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Redmi Note 11 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 376 Saudi Riyal 128GB/4GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 620 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 670 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar