Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ Features and Specifications
Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ with 108 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 108 MP
RAM 8GB GB
Chipset MediaTek Dimensity 920 5G (6 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2021 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 November 01 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Mysterious Black | Forest Green | Timeless Purple |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 163.7 x 76.2 x 8.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED | HDR10 |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 700 nits | 1200 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | MediaTek Dimensity 920 5G (6 nm) |
| Operating System | Android 11 | MIUI 12.5 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.9 | 26mm (wide) | 1/1.52" | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | 120Ë (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | 50mm (telephoto macro) |
| Selfie Camera | 16 MP |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120fps | 720p@960fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 120W | 100% in 15 min | Power Delivery 3.0 | Quick Charge 3+ |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |
Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 900 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 980 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 120 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1160 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar