Xiaomi Redmi Note 11SE Features and Specifications
Xiaomi Redmi Note 11SE comes with a
6.5 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi Note 11SE sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi Note 11SE with 48 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 48 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 700 (7 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
Latest offers for Xiaomi Redmi Note 11SE and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi Note 11SE |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2022 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 May 31 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Blue | Black |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 161.8 x 75.3 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 400 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| Operating System | Android 11 | MIUI 12.5 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) | 1/4.0" | 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Redmi Note 11SE Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 710 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 620 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 670 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar