Xiaomi Redmi Note 11T 5G Features and Specifications
Xiaomi Redmi Note 11T 5G comes with a
6.6 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi Note 11T 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi Note 11T 5G with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 810 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi Note 11T 5G |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2021 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 December 07 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Aquamarine Blue | Stardust White | Matte Black |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 163.6 x 75.8 x 8.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~399 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 810 (6 nm) |
| Operating System | Android 11 | MIUI 12.5 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 64GB 6GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | PDAF -- 8 MP | 119Ë | (ultrawide) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | (wide) | 1/3.06" | 1.0µm |
| Video Recording | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 100% in 60 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Redmi Note 11T 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 760 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 830 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 110 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 100 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 980 QAR (Approximate Price) |











Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar