Xiaomi Redmi Note 8 2021 Features and Specifications
Xiaomi Redmi Note 8 2021 comes with a
6.3 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution .
Xiaomi Redmi Note 8 2021 sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi Note 8 2021 with 48 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.3 inch
Main Camera 48 MP
RAM 4GB GB
Chipset Mediatek Helio G85 (12nm) GB
Battery 4000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi Note 8 2021 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2021 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 May 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Neptune Blue | Moonlight White | Space Black |
| Screen Size | 6.3 inch |
| Dimensions | 158.3 x 75.3 x 8.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 500 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm) |
| Operating System | Android 11 | MIUI 12.5 |
| RAM & Storage | 64GB 3GB RAM 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.0 | (wide) | 1/3.1" | 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30/120fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Redmi Note 8 2021 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 690 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 760 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 100 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 890 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar