Xiaomi Redmi Note 9 5G Features and Specifications
Xiaomi Redmi Note 9 5G comes with a
6.53 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution .
Xiaomi Redmi Note 9 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi Note 9 5G with 48 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.53 inch
Main Camera 48 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 800U (7 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi Note 9 5G |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2020 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2020 December 01 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gray | Green | Violet |
| Screen Size | 6.53 inch |
| Dimensions | 162 x 77.3 x 9.2 mm |
| IP Protection | Water-repellent coating |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 450 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6853 Dimensity 800U (7 nm) |
| Operating System | Android 10 | MIUI 12 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 118Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.3 | 29mm (standard) | 1/3.1" | 1.12µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Xiaomi Redmi Note 9 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 860 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 740 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 90 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 800 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar