Xiaomi Redmi Note 9T Features and Specifications
Xiaomi Redmi Note 9T comes with a
6.53 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution .
Xiaomi Redmi Note 9T sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi Note 9T with 48 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.53 inch
Main Camera 48 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 800U (7 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi Note 9T |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2021 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 January 18 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Nightfall Black | Daybreak Purple |
| Screen Size | 6.53 inch |
| Dimensions | 161.2 x 77.3 x 9.1 mm |
| IP Protection | Water-repellent coating |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 450 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6853 Dimensity 800U (7 nm) |
| Operating System | Android 10 | MIUI 12 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.3 | 29mm (standard) | 1/3.1" | 1.12µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio | recording |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired | 33% in 30 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Xiaomi Redmi Note 9T Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 860 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 950 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 120 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1110 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar