ZTE Blade A31 Plus Features and Specifications
ZTE Blade A31 Plus comes with a
6.0 inch Display,
with 480x960 pixels of resolution .
ZTE Blade A31 Plus sports
8-cores CPU, up to 1000MB of RAM ,up to 32GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Zte added to ZTE Blade A31 Plus with 5 MP main camera and 2 MP selfie camera.
Display 6.0 inch
Main Camera 5 MP
RAM 1000MB GB
Chipset Unisoc SC9863A (28nm) GB
Battery 3000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | ZTE Blade A31 Plus |
| Brand | Zte |
| Announcement Date | 2021 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 October 31 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Blue | Gray |
| Screen Size | 6.0 inch |
| Dimensions | 159.2 x 77.5 x 9.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 480 x 960 pixels | 18:9 ratio (~179 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc SC9863A (28nm) |
| Operating System | Android 11 (Go edition) |
| RAM & Storage | 32GB 1GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Accelerometer |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 5 MP (up-scaled to 8 MP) |
| Selfie Camera | 2 MP (up-scaled to 5 MP) |
| Video Recording | 720p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Ion 3000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 |









