ZTE Blade A51 Features and Specifications
ZTE Blade A51 comes with a
6.52 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
ZTE Blade A51 sports
8-cores CPU, up to 2GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Zte added to ZTE Blade A51 with 13 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.52 inch
Main Camera 13 MP
RAM 2GB GB
Chipset Unisoc SC9863A (28nm) GB
Battery 3200 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | ZTE Blade A51 |
| Brand | Zte |
| Announcement Date | 2021 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 May 08 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Blue | Gray |
| Screen Size | 6.52 inch |
| Dimensions | 166.5 x 75.6 x 8.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc SC9863A (28nm) |
| Operating System | Android 11 (Go edition) |
| RAM & Storage | 32GB 2GB RAM 64GB 2GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | AF -- 2 MP |
| Selfie Camera | 5 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Ion 3200 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |









