ZTE Blade A54 Features and Specifications
ZTE Blade A54 comes with a
6.6 inch Display,
with 720x1612 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
ZTE Blade A54 sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Zte added to ZTE Blade A54 with 13 MP main camera and 2 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 13 MP
RAM 4GB GB
Chipset Unisoc SC9863A (28 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for ZTE Blade A54 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | ZTE Blade A54 |
| Brand | Zte |
| Announcement Date | 2023 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 November |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gray | Blue | Lilac |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 164 x 75.8 x 8.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1612 pixels | 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| Operating System | Android 13 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | (wide) | AF |
| Selfie Camera | 2 MP (interpolated to 5 MP) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
ZTE Blade A54 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 270 Saudi Riyal 128GB/4GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 260 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 50 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 400 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar