ZTE Blade V30 Vita Features and Specifications
ZTE Blade V30 Vita comes with a
6.82 inch Display,
with 720x1640 pixels of resolution .
ZTE Blade V30 Vita sports
8-cores CPU, up to 3GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Zte added to ZTE Blade V30 Vita with 48 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.82 inch
Main Camera 48 MP
RAM 3GB GB
Chipset
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | ZTE Blade V30 Vita |
| Brand | Zte |
| Announcement Date | 2021 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 August 16 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | Green |
| Screen Size | 6.82 inch |
| Dimensions | 173 x 78.1 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1640 pixels | 3:2 ratio (~288 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | |
| Operating System | Android 11 |
| RAM & Storage | 128GB 3GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz |
| GPU | |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | PDAF -- 5 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac | hotspot |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP |
| USB | USB Type-C 2.0 |









