ZTE Blade V30 Features and Specifications
ZTE Blade V30 comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
ZTE Blade V30 sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Zte added to ZTE Blade V30 with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 64 MP
RAM 4GB GB
Chipset Unisoc Tiger T618 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | ZTE Blade V30 |
| Brand | Zte |
| Announcement Date | 2021 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 September 01 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 165.8 x 77.8 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc Tiger T618 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali G52 MP2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | PDAF -- 8 MP | f/2.4 | 120Ë | 16mm (ultrawide) -- 5 MP | f/2.4 | (macro) -- |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 18W |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
ZTE Blade V30 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 690 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 760 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 100 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 890 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar