ZTE nubia Neo 2 Features and Specifications
ZTE nubia Neo 2 comes with a
6.72 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
ZTE nubia Neo 2 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Zte added to ZTE nubia Neo 2 with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.72 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Unisoc T820 (6 nm) GB
Battery 60005200 mAh
OS Android 13
Latest offers for ZTE nubia Neo 2 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | ZTE nubia Neo 2 |
| Brand | Zte |
| Announcement Date | 2024 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 Q2 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Sunfire Yellow | Frost Silver | Storm Gray |
| Screen Size | 6.72 inch |
| Dimensions | 166 x 76.1 x 8.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc T820 (6 nm) |
| Operating System | Android 13 | upgradable to Android 14 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A76 & 3x2.3 GHz Cortex-A76 & 4x2.1 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Battery Capacity | 6000 mAh or 5200 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
ZTE nubia Neo 2 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 690 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 598 Emirati Dirham 256GB/8GBRam version |
Price in Kuwait | 59 Kuwaiti Dinar 256GB/8GBRam version |
Price in Oman | 100 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 890 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar