ZTE nubia Red Magic 6s Features and Specifications
ZTE nubia Red Magic 6s comes with a
6.8 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 165Hz refresh rate.
ZTE nubia Red Magic 6s sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Zte added to ZTE nubia Red Magic 6s with 64 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 64 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888+ 5G (5 nm) GB
Battery 5050 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | ZTE nubia Red Magic 6s |
| Brand | Zte |
| Announcement Date | 2021 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 September 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Eclipse Black | Transparent |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 169.9 x 77.2 x 9.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~387 ppi density) |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Nits | 700 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) |
| Operating System | Android 11 | Redmagic 4.5 |
| RAM & Storage | 128GB 12GB RAM 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | heart rate |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.97" | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | f/2.0 | 120Ë | 13mm (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | (macro) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) | 1/4.0" | 1.12µm |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 30W wired | PD3.0 | QC5 |
| Battery Capacity | Li-Po 5050 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | aptX | LE |
| USB | USB Type-C 3.0 | USB On-The-Go | accessory connector |
ZTE nubia Red Magic 6s Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2310 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2060 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 160 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 280 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 220 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2220 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar