ZTE nubia Red Magic 7 Pro Features and Specifications
ZTE nubia Red Magic 7 Pro comes with a
6.8 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
ZTE nubia Red Magic 7 Pro sports
8-cores CPU, up to 18GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Zte added to ZTE nubia Red Magic 7 Pro with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 64 MP
RAM 18GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | ZTE nubia Red Magic 7 Pro |
| Brand | Zte |
| Announcement Date | 2022 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 February 28 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Obsidian | Pulsar | Supernova |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 166.3 x 77.1 x 10 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors (China only) |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~387 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 600 nits |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 12 | Redmagic 5.0 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 128GB 12GB RAM 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 16GB RAM 512GB 18GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.97" | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë | 13mm (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | 26mm (wide) | 1/2.8" | 1.22µm | under display |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 135W wired | PD3.0 | 100% in 15 min (China) | 65W wired | PD3.0 (Global) |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | aptX | LE |
| USB | USB Type-C 3.0 | OTG | accessory connector |
ZTE nubia Red Magic 7 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2660 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3590 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 289 Kuwaiti Dinar 512GB/16GBRam version 269 Kuwaiti Dinar 256GB/16GBRam version |
Price in Oman | 330 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 350 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4150 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar