ZTE nubia Red Magic 7Pro Features and Specifications
ZTE nubia Red Magic 7Pro comes with a
6.8 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
ZTE nubia Red Magic 7Pro sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Zte added to ZTE nubia Red Magic 7Pro with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 64 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | ZTE nubia Red Magic 7Pro |
| Brand | Zte |
| Announcement Date | 2022 - 2 |
| Availability | Soon Expected: 2022 February 28 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Obsidian | Pulsar | Supernova |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 166.3 x 77.1 x 10 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~387 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 600 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 12 | Redmagic 5.0 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 128GB 12GB RAM 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.97" | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | f/2.0 | 120Ë | 13mm (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | under display |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 135W | 100% in 15 min | Power Delivery 3.0 |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | aptX | LE |
| USB | USB Type-C 3.0 | USB On-The-Go; accessory connector |
ZTE nubia Red Magic 7Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2790 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3080 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 230 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 370 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 370 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2980 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar