ZTE nubia Z40 Pro Features and Specifications
ZTE nubia Z40 Pro comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
ZTE nubia Z40 Pro sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Zte added to ZTE nubia Z40 Pro with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 64 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 50004600 mAh
OS Android 12
Latest offers for ZTE nubia Z40 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | ZTE nubia Z40 Pro |
| Brand | Zte |
| Announcement Date | 2022 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 March 02 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Interstellar Black | Star Black | Silver |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 161.9 x 72.9 x 8.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 1000 nits |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 12 | MyOS 12 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.7 | 35mm (standard) | 1/1.7" | PDAF | OIS -- 8 MP | f/3.4 | 125mm (periscope telephoto) | 1/4.0" | PDAF | OIS | 5x optical zoom -- 50 MP | f/2.2 | 14mm | 116Ë (ultrawide) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | (wide) |
| Video Recording | |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired; 15W magnetic wireless (gravity version) | 80W wired (regular version) |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh (regular version)/ 4600 mAh (gravity version) | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
ZTE nubia Z40 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2310 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2060 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 160 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 280 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 220 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2220 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar