Apple iPad mini (2021) Features and Specifications
Apple iPad mini (2021) comes with a
8.3 inch Display,
with 1488x2266 pixels of resolution .
Apple iPad mini (2021) sports
6-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs iPadOS 15 opertaing system.
Apple added to Apple iPad mini (2021) with 12 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 8.3 inch
Main Camera 12 MP
RAM 4GB GB
Chipset Apple A15 Bionic (5 nm) GB
Battery 5078 mAh
OS iPadOS 15
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Apple iPad mini (2021) |
| Brand | Apple |
| Announcement Date | 2021 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 September 24 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Space Gray | Pink | Purple | Starlight |
| Screen Size | 8.3 inch |
| Dimensions | 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Liquid Retina IPS LCD |
| Screen Resolution | 1488 x 2266 pixels | 3:2 ratio (~327 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 500 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | Scratch-resistant glass | oleophobic coating |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Operating System | iPadOS 15 | upgradable to iPadOS 18.2 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 256GB 4GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass | barometer |
| CPU | Hexa-core (2x2.93 GHz + 4xX.X GHz) |
| GPU | Apple GPU (5-core) |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 12 MP | f/1.8 | (wide) | AF |
| Selfie Camera | 12 MP | f/2.4 | 122Ë (ultrawide) |
| Video Recording | 4K@24/25/30/60fps | 1080p@25/30/60/120/240fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Ion 5078 mAh (19.3 Wh) |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM - cellular model only |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (CA) 5G - cellular model only |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP |
| USB | USB Type-C 3.1 | DisplayPort |
Apple iPad mini (2021) Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2550 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2260 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 180 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 310 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 310 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2440 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar