Apple iPad Pro 12.9 (2021) Features and Specifications
Apple iPad Pro 12.9 (2021) comes with a
12.9 inch Display,
with 2048x2732 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Apple iPad Pro 12.9 (2021) sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 2TB internal storage and runs iPadOS 14.5.1 opertaing system.
Apple added to Apple iPad Pro 12.9 (2021) with 12 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 12.9 inch
Main Camera 12 MP
RAM 16GB GB
Chipset Apple M1 GB
Battery 10758 mAh
OS iPadOS 14.5.1
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Apple iPad Pro 12.9 (2021) |
| Brand | Apple |
| Announcement Date | 2021 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 May 21 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Silver | Space Gray |
| Screen Size | 12.9 inch |
| Dimensions | 280.6 x 214.9 x 6.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Liquid Retina XDR mini-LED LCD | HDR10 | Dolby Vision |
| Screen Resolution | 2048 x 2732 pixels | 4:3 ratio (~265 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1000 nits (normal) | 1600 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Scratch-resistant glass | oleophobic coating |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Apple M1 |
| Operating System | iPadOS 14.5.1 | upgradable to iPadOS 18.2 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM 1TB 16GB RAM 2TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Face ID | accelerometer | gyro | barometer |
| CPU | Octa-core (4x3.2 GHz & 4xX.X GHz) |
| GPU | Apple GPU (8-core graphics) |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 12 MP | f/1.8 | (wide) | 1/3.0" | 1.22µm | dual pixel PDAF -- 10 MP | f/2.4 | 125Ë (ultrawide) -- |
| Selfie Camera | 12 MP | f/2.4 | 122Ë (ultrawide) |
| Video Recording | 4K@24/25/30/60fps | 1080p@25/30/60/120/240fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (4 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Po 10758 mAh (40.88 Wh) | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE EV-DO Rev.A 3.1 Mbps 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE | EDR |
| USB | USB Type-C 4 (Thunderbolt 4) | DisplayPort | magnetic connector |
Apple iPad Pro 12.9 (2021) Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 4860 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 4620 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 410 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 500 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 520 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 6220 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar