Apple iPhone SE (2022) Features and Specifications
Apple iPhone SE (2022) comes with a
4.7 inch Display,
with 750x1334 pixels of resolution .
Apple iPhone SE (2022) sports
6-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs iOS 15.4 opertaing system.
Apple added to Apple iPhone SE (2022) with 12 MP main camera and 7 MP selfie camera.
Display 4.7 inch
Main Camera 12 MP
RAM 4GB GB
Chipset Apple A15 Bionic (5 nm) GB
Battery 2018 mAh
OS iOS 15.4
Latest offers for Apple iPhone SE (2022) and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Apple iPhone SE (2022) |
| Brand | Apple |
| Announcement Date | 2022 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 March 18 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Midnight | Starlight | Red |
| Screen Size | 4.7 inch |
| Dimensions | 138.4 x 67.3 x 7.3 mm |
| IP Protection | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Display Tech | Retina IPS LCD |
| Screen Resolution | 750 x 1334 pixels | 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 625 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | Ion-strengthened glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Operating System | iOS 15.4 | upgradable to iOS 18.5 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 256GB 4GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted) | accelerometer | proximity | gyro | compass | barometer |
| CPU | Hexa-core (2x3.22 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 12 MP | f/1.8 (wide) | PDAF | OIS |
| Selfie Camera | 7 MP | f/2.2 |
| Video Recording | 4K@24/30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps | HDR | OIS | stereo sound rec. |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 20W wired | 50% in 30 min | 7.5W wireless (Qi) |
| Battery Capacity | Li-Ion 2018 mAh (6.96 Wh) |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (CA) 5G EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | Lightning | USB 2.0 |
Apple iPhone SE (2022) Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 860 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 740 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 102 Kuwaiti Dinar 256GB version |
Price in Oman | 90 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 800 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar