Google Pixel 6 Features and Specifications
Google Pixel 6 comes with a
6.4 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Google Pixel 6 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Google added to Google Pixel 6 with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.4 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Google Tensor (5 nm) GB
Battery 4614 mAh
OS Android 12
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Google Pixel 6 |
| Brand | |
| Announcement Date | 2021 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 October 28 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Sorta Seafoam | Kinda Coral | Stormy Black |
| Screen Size | 6.4 inch |
| Dimensions | 158.6 x 74.8 x 8.9 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Google Tensor (5 nm) |
| Operating System | Android 12 | upgradable to Android 14 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (2x2.80 GHz Cortex-X1 & 2x2.25 GHz Cortex-A76 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G78 MP20 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 25mm (wide) | 1/1.31" | 1.2µm | dual pixel PDAF | Laser AF | OIS -- 12 MP | f/2.2 | 17mm | 114Ë (ultrawide) | 1.25µm |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | 24mm (wide) | 1.12µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS | OIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Wired (based on 30W charger) | PD3.0 | 50% in 30 min | 21W wireless | Reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Ion 4614 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 |
Google Pixel 6 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 900 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 780 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 159 Kuwaiti Dinar 256GB/8GBRam version 139 Kuwaiti Dinar 128GB/8GBRam version |
Price in Oman | 112 Omani Riyal 128GB/8GBRam version |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 850 QAR (Approximate Price) |








Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar