Honor 100 Features and Specifications
Honor 100 comes with a
6.7 inch Display,
with 1200x2664 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor 100 sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Honor added to Honor 100 with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Honor 100 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor 100 |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2023 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 November 23 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Silver | Blue | Violet |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 161.9 x 74.1 x 7.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | OLED | 1B colors | HDR |
| Screen Resolution | 1200 x 2664 pixels (~436 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 2600 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | MagicOS 7.2 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | compass | ultrasound proximity |
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/2.0 | 27mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 12 MP | f/2.2 | 112Ë (ultrawide) | AF |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.1 |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS | OIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | 100% in 32 min | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor 100 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1710 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1740 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 120 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 160 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 140 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1420 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar