Honor 600e Features and Specifications
Honor 600e comes with a
6.6 inch Display,
with 1200x2600 pixels of resolution and 120Hz3840Hz refresh rate.
Honor 600e sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Honor added to Honor 600e with 108 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 108 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 7100 Elite (6 nm) GB
Battery 6520 mAh
OS Android 16
Latest offers for Honor 600e and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor 600e |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2026 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2026 May |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Velvet Gray | Desert Gold | Vital Green |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 157.4 x 75.4 x 7.3 mm |
| IP Protection | IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1200 x 2600 pixels | 19.5:9 ratio (~434 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz3840Hz |
| Nits | 800 nits (normal) | 2000 nits (high) | 6500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Aluminosilicate glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 7100 Elite (6 nm) |
| Operating System | Android 16 | MagicOS 10 |
| RAM & Storage | 512GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | compass | proximity (ultrasonic) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.8 | (wide) | 1/1.67" | PDAF -- 5 MP | f/2.2 | (ultrawide) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | 6W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 6520 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0 | A2DP | LE | aptX HD | LHDC 5.0 |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor 600e Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2360 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2100 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 170 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 280 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 220 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2270 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar