Honor Magic V2 RSR Porsche Design Features and Specifications
Honor Magic V2 RSR Porsche Design comes with a
7.92 inch Display,
with 2156x2344 pixels of resolution and LTPO refresh rate.
Honor Magic V2 RSR Porsche Design sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1000GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Honor added to Honor Magic V2 RSR Porsche Design with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 7.92 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Honor Magic V2 RSR Porsche Design and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor Magic V2 RSR Porsche Design |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2024 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 January 12 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Agate Gray |
| Screen Size | 7.92 inch |
| Dimensions | Unfolded: 156.7 x 145.4 x 4.7 mm or 4.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Foldable LTPO OLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 2156 x 2344 pixels (~402 ppi density) |
| Refresh Rate | LTPO |
| Nits | 1600 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | upgradable to Android 14 | MagicOS 8 |
| RAM & Storage | 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | (wide) | PDAF | OIS -- 20 MP | f/2.4 | 62mm (telephoto) | PDAF | 2.5x optical zoom | OIS -- 50 MP | f/2.0 | 13mm (ultrawide) | AF |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 4K@30/60fps (10-bit) | 1080p@30/60fps | gyro-EIS | HDR10+ | OIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Si/C 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM | eSIM or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG | Display Port 1.2 |
Honor Magic V2 RSR Porsche Design Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 10930 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 10380 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 910 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 1110 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 1170 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 13980 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar