Honor Magic Vs Ultimate Features and Specifications
Honor Magic Vs Ultimate comes with a
7.9 inch Display,
with 1984x2272 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Honor Magic Vs Ultimate sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Honor added to Honor Magic Vs Ultimate with 54 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 7.9 inch
Main Camera 54 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor Magic Vs Ultimate |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2022 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 December 30 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gold | Black |
| Screen Size | 7.9 inch |
| Dimensions | Unfolded: 160.3 x 141.5 x 6.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Foldable OLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1984 x 2272 pixels (~382 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | Cover display:800 nits |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 12 | MagicOS 7 |
| RAM & Storage | 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 54 MP | f/1.9 | 27mm (wide) | 1/1.49" | 1.0µm | PDAF -- 8 MP | f/2.4 | (telephoto) | PDAF | 3x optical zoom | OIS -- 50 MP | f/2.0 | 13mm | 122Ë (ultrawide) | AF |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | (wide) |
| Video Recording | 4K@30/60fps (10-bit) | 1080p@30/60fps | gyro-EIS | HDR10+ |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG | Display Port 1.2 |
Honor Magic Vs Ultimate Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 6080 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 5770 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 510 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 620 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 650 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 7770 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar