Honor Magic3 Pro+ Features and Specifications
Honor Magic3 Pro+ comes with a
6.76 inch Display,
with 1344x2772 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor Magic3 Pro+ sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Honor added to Honor Magic3 Pro+ with 64 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.76 inch
Main Camera 64 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888+ 5G (5 nm) GB
Battery 4600 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor Magic3 Pro+ |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2021 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 September 19 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Ceramic Black | Ceramic White |
| Screen Size | 6.76 inch |
| Dimensions | 162.8 x 74.9 x 9.9 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | OLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1344 x 2772 pixels | 18.5:9 ratio (~456 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) |
| Operating System | Android 11 | Magic UI 5 |
| RAM & Storage | 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | Face ID | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x2.99 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 23mm (wide) | 1/1.28" | 1.22µm | multi-directional PDAF | OIS -- 64 MP | f/3.5 | 90mm (telephoto) | 1/2.0" | 0.7µm | PDAF | OIS | 3.5x optical zoom | 10x hybrid zoom -- 64 MP | f/1.8 | (monochrome) -- 64 MP | f/2.4 | 11mm 126Ë (ultrawide) | 1/2.0" | 0.7µm | PDAF -- |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.4 | 100Ë (ultrawide) |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 66W wireless | 5W reverse wireless | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4600 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
Honor Magic3 Pro+ Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 4340 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 4120 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 360 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 440 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 470 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 5540 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar