Honor Magic4 Ultimate Features and Specifications
Honor Magic4 Ultimate comes with a
6.81 inch Display,
with 1312x2848 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor Magic4 Ultimate sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Honor added to Honor Magic4 Ultimate with 64 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 6.81 inch
Main Camera 64 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 4600 mAh
OS Android 12
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor Magic4 Ultimate |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2022 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 April 22 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Ceramic Black | Ceramic White |
| Screen Size | 6.81 inch |
| Dimensions | 163.6 x 74.7 x 11.4 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO OLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1312 x 2848 pixels | 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Scratch-resistant glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 12 | Magic UI 6 |
| RAM & Storage | 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | Face ID | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.6 | 23mm (wide) | 1/1.12" | 1.4µm | PDAF | Laser AF -- 64 MP | f/2.2 | 126Ë (ultrawide) | 1/2.0" | 0.7µm -- 64 MP | f/3.5 | 90mm (periscope telephoto) | 1/2.0" | 0.7µm | PDAF | OIS | 3.5x optical zoom -- 50 MP | f/2.0 | (wide) | 1/2.5" | PDAF -- |
| Selfie Camera | 12 MP | f/2.4 | 100Ë (ultrawide) | 1.22µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS | HDR10 | 10-bit video |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | 100% in 30 min | 50W wireless | 5W reverse wireless | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4600 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
Honor Magic4 Ultimate Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 4660 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 4420 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 390 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 480 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 500 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 5960 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar