Honor Magic4 Features and Specifications
Honor Magic4 comes with a
6.81 inch Display,
with 1224x2664 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor Magic4 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Honor added to Honor Magic4 with 50 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 6.81 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 4800 mAh
OS Android 12
Latest offers for Honor Magic4 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor Magic4 |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2022 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 March 30 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Cyan | Gold |
| Screen Size | 6.81 inch |
| Dimensions | 163.6 x 74.5 x 8.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | LTPO OLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1224 x 2664 pixels | 19.5:9 ratio (~431 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 12 | Magic UI 6 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 23mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional PDAF | Laser AF -- 50 MP | f/2.2 | 122Ë (ultrawide) | 1/2.5" -- 8 MP | f/3.4 | (periscope telephoto) | PDAF | OIS | 5x optical zoom |
| Selfie Camera | 12 MP | f/2.4 | 100Ë (ultrawide) | 1.22µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS | HDR10 | 10-bit video |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4800 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
Honor Magic4 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 3650 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3460 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 310 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 370 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 390 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4660 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar