Honor Magic6 Features and Specifications
Honor Magic6 comes with a
6.78 inch Display,
with 1264x2800 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor Magic6 sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Honor added to Honor Magic6 with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) GB
Battery 5450 mAh
OS Android 14
Latest offers for Honor Magic6 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor Magic6 |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2024 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 January 18 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Green | Blue | Purple | White |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 161.8 x 75.4 x 8.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | LTPO OLED | 1B colors | HDR |
| Screen Resolution | 1264 x 2800 pixels (~453 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1600 nits (high) | 5000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Jurhino glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | MagicOS 8 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | Face ID | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.3" | PDAF | OIS -- 32 MP | f/2.4 | (telephoto) | PDAF | OIS | 2.5x optical zoom -- 50 MP | f/2.0 | 13mm | 122Ë (ultrawide) | 1/2.88" | AF |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.0 | 22mm (wide) | 1/2.93" | AF |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps | gyro-EIS | HDR | 10-bit video |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 50W wireless | Reverse wireless | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5450 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor Magic6 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2640 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2340 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 190 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 320 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 320 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2530 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar