Honor Pad 20 Features and Specifications
Honor Pad 20 comes with a
12.1 inch Display,
with 1600x2560 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor Pad 20 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Honor added to Honor Pad 20 with 8 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 12.1 inch
Main Camera 8 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) GB
Battery 10100 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor Pad 20 |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2026 - 5 |
| Availability | Soon Expected: 2026 May |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Green | Pink |
| Screen Size | 12.1 inch |
| Dimensions | - |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD | 1B colors | HDR |
| Screen Resolution | 1600 x 2560 pixels | 16:10 ratio (~249 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 16 | MagicOS 10 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | unspecified spec |
| Sensors | Accelerometer |
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) | AF |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (6 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 10100 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Yes (cellular model only) |
| Networks | LTE / 5G |
| Network Speed | LTE 5G - cellular model only |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C |








