Honor Play11 Plus Features and Specifications
Honor Play11 Plus comes with a
6.6 inch Display,
with 1200x2600 pixels of resolution and 120Hz3840Hz refresh rate.
Honor Play11 Plus sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Honor added to Honor Play11 Plus with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 6500 Elite (6 nm) GB
Battery 7000 mAh
OS Android 16
Latest offers for Honor Play11 Plus and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor Play11 Plus |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2026 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2026 May 05 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Silver | Gold |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 157.4 x 75.4 x 7.3 mm |
| IP Protection | IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1200 x 2600 pixels | 19.5:9 ratio (~434 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz3840Hz |
| Nits | 800 nits (normal) | 2000 nits (high) | 6500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Aluminosilicate glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6500 Elite (6 nm) |
| Operating System | Android 16 | MagicOS 10 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | compass | proximity (ultrasonic) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | 6W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 7000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0 | A2DP | LE | aptX HD | LHDC 5.0 |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor Play11 Plus Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 970 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1060 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1250 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar