Honor X50 Pro Features and Specifications
Honor X50 Pro comes with a
6.78 inch Display,
with 1220x2652 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor X50 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Honor added to Honor X50 Pro with 108 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 108 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) GB
Battery 5800 mAh
OS Android 14
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor X50 Pro |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2023 - 12 |
| Availability | Cancelled |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Green |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 163.6 x 75.5 x 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1220 x 2652 pixels | 19.5:9 ratio (~431 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | ultrasound proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.8 | (wide) | 1/1.67" | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 35W wired | 7.5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5800 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor X50 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1930 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1950 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 140 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 200 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 160 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1600 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar