Huawei Mate 60 Pro+ Features and Specifications
Huawei Mate 60 Pro+ comes with a
6.82 inch Display,
with 1260x2720 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Huawei Mate 60 Pro+ sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs HarmonyOS 4.0 opertaing system.
Huawei added to Huawei Mate 60 Pro+ with 48 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.82 inch
Main Camera 48 MP
RAM 16GB GB
Chipset Kirin 9000S (7 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS HarmonyOS 4.0
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei Mate 60 Pro+ |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2023 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 September 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Light Gold |
| Screen Size | 6.82 inch |
| Dimensions | 163.7 x 79 x 8.1 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 6m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO OLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1260 x 2720 pixels | 19.5:9 ratio (~440 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Huawei Kunlun Glass 2 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Kirin 9000S (7 nm) |
| Operating System | HarmonyOS 4.0 (China) |
| RAM & Storage | 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | NM (Nano Memory) | up to 256GB (uses shared SIM slo |
| Sensors | Face ID | fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | barometer | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x2.62 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.53GHz Cortex-A510) |
| GPU | Maleoon 910 MP4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.4-f/4.0 | 24mm (wide) | PDAF | OIS -- 48 MP | f/3.0 | 90mm (periscope telephoto) | PDAF | OIS | 3.5x optical zoom -- 40 MP | f/2.2 | 13mm | 120Ë (ultrawide) | PDAF |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.4 | 18mm (ultrawide) |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240/480fps | 720p@960fps | 720p@3840fps | HDR | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 88W wired | 100% in 30 min | 50W wireless | 20W reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG | DisplayPort 1.2 |









