Huawei MatePad Pro 10.8 (2021) Features and Specifications
Huawei MatePad Pro 10.8 (2021) comes with a
10.8 inch Display,
with 2560x1600 pixels of resolution .
Huawei MatePad Pro 10.8 (2021) sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs HarmonyOS 2.0 opertaing system.
Huawei added to Huawei MatePad Pro 10.8 (2021) with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 10.8 inch
Main Camera 13 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 870 5G (7 nm) GB
Battery 7250 mAh
OS HarmonyOS 2.0
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei MatePad Pro 10.8 (2021) |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2021 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 June 25 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Dark Blue | White |
| Screen Size | 10.8 inch |
| Dimensions | 246 x 159 x 7.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 pixels | 16:10 ratio (~280 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 540 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Operating System | HarmonyOS 2.0 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | NM (Nano Memory) | up to 256GB (dedicated slot) |
| Sensors | Accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/1.8 | PDAF |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (4 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 40W wired | 27W wireless | 10W wireless reversed | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 7250 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
Huawei MatePad Pro 10.8 (2021) Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2310 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2060 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 160 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 280 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 220 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2220 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar