Huawei MatePad Pro 12.6 (2021) Features and Specifications
Huawei MatePad Pro 12.6 (2021) comes with a
12.6 inch Display,
with 2560x1600 pixels of resolution .
Huawei MatePad Pro 12.6 (2021) sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs HarmonyOS 2.0 opertaing system.
Huawei added to Huawei MatePad Pro 12.6 (2021) with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 12.6 inch
Main Camera 13 MP
RAM 12GB GB
Chipset Kirin 9000E 5G (5 nm) - Wi-Fi model GB
Battery
OS HarmonyOS 2.0
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei MatePad Pro 12.6 (2021) |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2021 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 June 25 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Matte Gray | Green | Silver |
| Screen Size | 12.6 inch |
| Dimensions | 286.5 x 184.7 x 6.7 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | OLED |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 pixels | 16:10 ratio (~240 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Kirin 9000E 5G (5 nm) - Wi-Fi model |
| Operating System | HarmonyOS 2.0 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 4GB RAM 256GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | NM (Nano Memory) | up to 256GB (dedicated slot) |
| Sensors | Accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.13 GHz Cortex-A77 & 3x2.54 GHz Cortex-A77 & 4x2.05 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G78 MP22 - Wi-Fi model |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 8 MP | f/2.4 | (ultrawide) -- |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (8 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 40W wired | 27W wireless | 10W wireless reversed | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 10|050 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
Huawei MatePad Pro 12.6 (2021) Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2660 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3590 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 270 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 330 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 350 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4150 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar