Huawei nova 8 Features and Specifications
Huawei nova 8 comes with a
6.57 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Huawei nova 8 sports
6-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Huawei added to Huawei nova 8 with 64 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.57 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Kirin 820E (7nm) GB
Battery 3800 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei nova 8 |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2021 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 August 05 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Powder Pink |
| Screen Size | 6.57 inch |
| Dimensions | 160.1 x 74.1 x 7.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | OLED | 1B colors | HDR10 |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~392 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Kirin 820E (7nm) |
| Operating System | Android 11 | EMUI 12 | no Google Play Services |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Hexa-core (3x2.22 GHz Cortex-A76 & 3x1.84 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 (6-core) |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.9 | 26mm (wide) | PDAF -- 8 MP | f/2.4 | 120Ë | 17mm (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.0 | 26mm (wide) |
| Video Recording | 4K | 1080p | 720p@960fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 60% in 15 min | 100% in 35 min | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 3800 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Huawei nova 8 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2410 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2440 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 170 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 250 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 200 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2000 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar