Huawei nova 9 SE Features and Specifications
Huawei nova 9 SE comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2388 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Huawei nova 9 SE sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Huawei added to Huawei nova 9 SE with 108 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 108 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) GB
Battery 4000 mAh
OS Android 11
Latest offers for Huawei nova 9 SE and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei nova 9 SE |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2022 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 March 20 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Midnight Black | Pearl White | Crystal Blue |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 164.6 x 75.6 x 7.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2388 pixels (~387 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Operating System | Android 11 | EMUI 12 | no Google Play Services |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.52" | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 112Ë (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.2 | 22mm (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 75% in 20 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Huawei nova 9 SE Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1000 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1100 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 90 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1290 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar