Huawei P40 Pro Features and Specifications
Huawei P40 Pro comes with a
6.58 inch Display,
with 1200x2640 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Huawei P40 Pro sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Huawei added to Huawei P40 Pro with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.58 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Kirin 990 5G (7 nm+) GB
Battery 4200 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei P40 Pro |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2020 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2020 April 07 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Silver Frost | Blush Gold | Deep Sea Blue | Ice White | Black |
| Screen Size | 6.58 inch |
| Dimensions | 158.2 x 72.6 x 9 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | OLED | HDR10 |
| Screen Resolution | 1200 x 2640 pixels (~441 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Kirin 990 5G (7 nm+) |
| Operating System | Android 10 | EMUI 10.1 | no Google Play Services |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM |
| SD Slot | NM (Nano Memory) | up to 256GB (uses shared SIM slo |
| Sensors | Infrared Face ID | fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 23mm (wide) | 1/1.28" | 1.22µm | multi-directional PDAF | OIS -- 12 MP | f/3.4 | 125mm (periscope telephoto) | PDAF | OIS | 5x optical zoom -- 40 MP | f/1.8 | 18mm (ultrawide) | 1/1.54" | PDAF -- |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.2 | 26mm (wide) | 1/2.8" | 0.8µm | AF |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | 720@7680fps | 1080p@960fps | HDR; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 40W wired | 27W wireless | 27W reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Po 4200 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
Huawei P40 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 3,509 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3,489 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 280 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 381 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 405 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4,298 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar